O 3D tisku se začíná čím dál více mluvit i v souvislosti s medicínským využitím, kde našel další uplatnění díky nízkým nákladům oproti dosud běžným způsobům výroby protetik.
V roce 2013 například svět obletěla zpráva o Angličanovi Paulu McCarthym, který vytiskl svému synovi robotickou protézu na domácí 3D tiskárně. K tomu mu stačil návod, který našel na internetu. Jeho syn se narodil bez prstů na jedné ruce a díky vytištěné mechanické protéze mohl poprvé uchopit nejrůznější předměty, což výrazně zlepšilo jeho kvalitu života. Cenu takto vyrobené protézy McCarthy vyčíslil na pár amerických dolarů.
To vedlo k dalšímu využití této technologie, která je hlavně v dětské protetice převratná. Důvod je prostý, děti ve vývinu musejí často měnit protézy, jelikož po velice krátké době jim již nevyhovují. Pokud úprava stávající již není možná, musí se nahradit novou, jejíž cena se pohybuje v řádech stovek tisíc korun. Cena náhrady vytvořené 3D tiskem je přitom desetinová a nyní si některé z nich dokáží pacienti vytisknout sami doma.
Zdroj: 3ders.org