Jelikož 3D tiskárny Průša "běhají" již mnoho let, tak se nám množí servisní zásahy, co se týče údržby 3D tiskáren Průša všech možných i nemožných verzí, upgradů a modifikací, a proto Vám nyní přinášíme rychlý videonávod na opravu těch nejběžnějších, což jsou vůle os. Nyní se nebudeme bavit o špatně napnutém řemenu, to jsou věci, které se na fórech řeší denně, ale budeme se bavit o konstrukčních vůlích os X, Y, Z. Většina těchto vůlí je dána konstrukcí 3D tiskáren, kdy jsou použity levnější materiály a ve spojení se stovkami hodin chodu se vše musí projevit. První, co můžete pozorovat je vůle bedu (výhřevné desky), se kterou když pomalu přejedete do středu její dráhy a pohnete doprava a doleva, může se tato vůle projevit. Druhá je vůle os Z, kdy pokud vezmete za držák každé matice a rychle jím pohnete nahoru a dolu, tak také cítíte vůli. Vše může mít za následek viditelné zhoršení kvality tisku a přesto jsou tyto vůle jsou často opomíjeny.
Proto se podívejte na náš videonávod jak vše rychle vyřešit.
Pokud je tedy vůle bedu velká, tak nemusíte hned řešit nové tyče nebo ložiska. Ložiska mají 3 nebo 4 řady vnitřních kuliček, které jsou velmi tvrdé a jsou schopny, během několika desítek nebo stovek hodin, vyjezdit drážky v tyčích. Tyčí stačí pootočit o několik stupňů, kuličky budou jezdit mimo tuto vyjžděnou dřáhu a vůle je pryč. Ideálně otočte tyčí ve směru hodinových ručiček cca o 5 minut a vždy stejným svěrem, aby si to člověk pamatoval při případném opakování za nějakou dobu. A je ušetřeno několik set korun.
Vůle os Z je dána tím, že plastová matice se velmi rychle vyběhá a poté se tiskárna nemusí vracet vždy na stejné místo. Tady stačí podložit jeden ze šroubů, co matici uchycuje, dvěma malými podložkami. Tudíž mezi tištěným (oranžovým) držákem a maticí budou 2 podložky. Pozor, pouze pod jedním šroubem! Šroub, kde jsou podložky utáhneme jako obvykle a druhým šroubem můžeme vůli vymezit. Tím se plastová matice lehce prohne (což není na škodu) vymezí vůli a vydrží další měsíce požívání. A je ušetřeno dalších několi set korun.
S přáním zase lepšího 3D tisku tým jPRINT3D.